АВТОМАТИЗАЦИЯ НА ТЕХНОЛОГИЧНИ ПРОЦЕСИ

 

Енергийна ефективност при машини-автомати

      Предназначението на автоматизираните технологии е да реализират зададени технологични процеси. Например при производство на електроника, фармация, хранително-вкусова промишленост, полиграфия и много други. Автоматизацията има висока стойност, която отчасти се дължи на специфичните изисквания към техните задвижвания. Това производство е конкурентно при условия на висока производителност и минимални разходи. Когато високо специализираното оборудване работи в не оптимален режим последиците са в значителни загуби от скъпи материали и електрическа енергия.

 

Консултация : Предлаганата помощ е на база технически и инженерни разработки от приложения на пневматични задвижвания при автоматизация на технологични процеси. Предимството на услугата е че проектираната конструкция се сравнява с база-данни от технически параметри на пневматични системи, работили в производството безотказно милиони цикли в продължение на десетки години. Тези задвижвания са проектирани от водещи производители в областта на автоматизация на технологичните процеси от Япония, Франция, Италия, САЩ и др. 

Базата-данни са събрани в труд "Изследване на пневмо-задвижвания при автоматизация на технологии в миро-електронната индустрия", 2002 г.

       Машините-автомати имат специфични конструкции определени от технологията за производство. Конструктивно се изпълняват като отделни модули и механизми, притежават индивидуална кинематика и динамика със собствен такт на работа, но действат като едно цяло и имат обща работна характеристика. Пространствената кинематика свързва вертикални и хоризонтални изпълнителни движения, които се осигуряват от пневматични и хидравлични задвижвания. Тези задвижвания са специално проектирани по функционалност и се изграждат в специфични модулни конструкции, например за транспортиране, за фиксиране, струен ежектор, отделни вакуумни модули и много други.

 

    Критерият за енергийна ефективност в машини-автомати са техните пневмо задвижвания да бъдат оптимизирани по динамични характеристики (бързодействие), което означава по-висока производителност при запазена продължителност на експлоатация и ниски енергийни разходи. Особено важно е прецизно да се определят и контролират работните режими на тези машини.

     Целта на консултацията е да се окаже помощ на конструктори и технолози да намалят големия брой варианти за проектиране и оптимизиране; на производствения персонал да облекчи поддържането в експлоатация на автоматизираното оборудване задвижвано от сгъстен въздух; за инвеститорите става критерии за нивото на пневматичните системи предлагани в страната от чуждестранни фирми за автоматизирано оборудване.

     В базови машини-автомати са показани конструкции на пневматични задвижвания, които позволяват мултиплицирането им в други отрасли от индустрията, например фармация (производство на лекарства); хранително-вкусова (производство на храни и напитки); полиграфия (печатници) и др.